Drobečková navigace

E-shop > Tipy, návody > Rejstřík pojmů > Zavedení osnovy

Zavedení osnovy

Samotné zavádění osnovních nití

Poté, co jsme si připravili osnovu, definitivně se rozhodneme, jaký vzor budeme tkát, jaký návod pro to budeme potřebovat a jaké bude zvedání  listů, abychom mohli zavést osnovní nitě do té pravé nitěnky na správném listu a ve správném pořadí. Můžeme začít brát jednotlivou osnovní nit a k ní vyhledat tu správnou nitěnku. Můžeme si práci také zpřehlednit a usnadnit. Jednak můžeme použít rejkán, který umístíme místo paprsku a připravíme si do něj skupiny osnovních nití, které provlékneme nitěnkami, pak rejkán vyměníme za paprsek a zavedeme nitě i do paprsku.

Anebo můžete vyzkoušet postup spojující oba způsoby -  připravit si podle návodu skupiny nitěnek a mezi ně rozdělit skupiny osnovních nití, háček prostrčit otvorem v paprsku a nitěnce a nit protáhnout najednou oběma otvory. Je k tomu ale zapotřebí upravený háček, ten od výrobce je příliš krátký a má pro silnější přízi i příliš malý ohyb.

 

Vyzbrojíme se dlouhým plochým háčkema trpělivostí. Nevím ze které strany se má začínat, mně se osvědčilo začít zprava a postupovat doleva. Je výhodné ponechat na každém listu u pravého kraje jednu nebo dvě nitěnky nepoužité, to oceníme, když si po navedení osnovy z 300 nití všimneme, že jsme udělali chybu hned na začátku, třeba u třetí nitěnky. Pokud bychom si nenechali rezervu, musíme 298 nití vyvléknout a navléknou znovu správně, takto vyvlékneme tři krajní vpravo a použijeme pro opravu návodu rezervní nitěnky.

 

Podle návodu provlékáme jednotlivé nitě osnovy nejprve nitěnkami a poté paprskem, pokud máme dostatečně dlouhý háček /což ten od výrobce nebyl, ale šikovný manžel mi takový vyrobil ze starého listu pilky/ je možné prostrčit háček paprskem a nitěnkou současně a nit protáhnout na jeden pohyb. Pokud nebudeme okraj tkaniny už dále upravovat a chceme, aby byl okraj pevnější, provlékneme první a poslední nitěnkou a paprskem dvě nitě současně. V průběhu zavádění zvláště u širší osnovy provádím průběžnou kontrolu, zda jsem neudělala chybu tak, že po zavedení cca 50 nití zvednu zkusmo postupně všechny použité listy a dívám se, zda se nitě zvedají pravidelně, chyba je snadno viditelná a dá se opravit ještě v průběhu zavádění osnovy.

 

 

 

Osnovní nitě můžeme zavádět do nitěnky i do paprsku po jedné nebo i více najednou, a to  :

 

  • do každé nitěnky a každého otvoru paprsku jednu nit

  • do každé nitěnky a každého otvoru paprsku více nití pro silnější tkaniny

  • do každého otvoru paprsku dvě nitě z různých nitěnek pro užitkové a hustší tkaniny

  • ob jeden otvor paprsku pro řidší tkaniny nebo koberce

 

Když máme všechny osnovní nitě zavedené v nitěnkách a paprsku, odstraníme z osnovního válce lepící pásku, která nám jistila pořadí nití a zkontrolujeme zda jsou všechny na správném místě.

 

Zbývá ještě osnovu stejnoměrně napnout. Osnovní nitě po skupinách přivážeme k tyčce zbožového válce. Počet nití volíme podle síly příze, já používám interval osmi až šestnácti nití. Osnovní nitě uvazujeme z jedné strany ke druhé a zajišťujeme dvojitým uzlem, protože se při utažení tak snadno neuvolňuje a přitom jde lehce rozvázat. Před uvázáním je dobré za nit lehce zatahat, aby se vyloučilo nežádoucí navolnění nitě v nitěnce nebo na osnovním válci.

 

 

 

Když jsou všechny nitě uvázané, definitivně upravíme jejich napětí tak, že nejprve napneme prostřední svazek a pak napínáme další svazky střídavě po obou stranách, nyní nitě uvazujeme poloviční smyčkou /je stejná jako když  si vážeme tkaničku  na botě, ale ponecháme jen jednu smyčku, druhou vytáhneme/.

 

 

 

Tím je osnova připravená pro tkaní - osnovní nitě by měly být stejnoměrně zavedené a mít rovnoměrné napětí. Můžeme začít s tkaním.

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro