Drobečková navigace

E-shop > Tkaní

Tkaní

Poznatky o tkaní, které na stránkách uvádím, jsem získala jednak z vlastní zkušenosti při tkaní, jednak na internetu, převážně ze stránek nadšenců z USA, kteří se ručnímu tkaní věnují již delší dobu. Jsou určeny pro ty, kdo používají horizontální tkalcovský stav se dvěma a více listy nebo pevný stav, tzv. rigid heddle. Pro vysvětlení svých postupů používám terminologii, kterou jsem buď vyčetla z knih nebo jsem ji přizpůsobila svým potřebám.

Tkalcovské stavy pro domácí použití pocházejí od různých výrobců, ze zahraničních jsou nejznámější Ashford, Schacht a Leclerc, v České republice vyrábí stavy firma Arttex.

Obvykle se tkalcovský stav se skládá z rámu, ve kterém je z pohledu sedícího tkalce postupně za sebou zabudován


zbožový válec pro navíjení hotové metráže


paprsek pro přitloukání útkové nitě


list nebo několik listů s nitěnkami, ve kterých jsou navlečeny osnovní nitě


osnovní válec, na kterém je navinutá osnova

Přestože já sama mám osmilistový stav a existují stavy s vyšším počtem listů, myslím si, že pro běžné tkaní je optimální čtyřlistový stav. Umožňuje tkát kromě plátna i další vzory, navíc je na něm možné už také tkát metráž s dvojitou šíři, trubicovou tkaninu a také základní oboustranný vzor. Každý další list umožňuje tkát větší paletu vzorů, ale v běžné praxi se to moc nevyužije. Za co se přimlouvám, to je bohatší příslušenství stavu, které rozšíří možnosti tkaní, zejména paprsky různých DPI, tkací jehly různých délek, snovací rám a přídavný osnovní válec. Podrobnější popis tkalcovského stavu naleznete v části Tkalcovský stav a jeho příslušenství.

 

Příze a další materiál

Máte představu co byste chtěli utkat, máte k dispozici vše potřebné a teď přemýšlíte jak začít. Nejprve je třeba vybrat vhodnou přízi na osnovu a na útek a spočítat si spotřebu materiálu. Pro tkaní nejčastěji použijeme přízi kupovanou, příze bývá původu rostlinného, živočišného nebo je syntetická.

Na osnovu a útek můžeme použít jeden druh příze jedné barvy. Výsledkem je jednobarevná tkanina, na které vyniknou plastické vzory. Pokud použijeme různé barvy osnovy a útku, můžeme vytvářet tkaninu s pruhy, kostkami nebo dalšími obrazci. Můžeme také kombinovat různé materiály jak na osnově, tak na útku. Jestliže chceme tkát tak, aby vynikl útek a zakryl osnovní nitě, je vhodné zvolit pro osnovu přiměřeně silnou a pevnou bavlněnou přízi. Ta je vhodná i pro dosažení sametového vzhledu tkaniny, kdy pro útek používáme žinylku.

Tím však nejsou všechny možnosti vyčerpané. Pro ozdobné detaily můžeme použít další materiály, jako korálky, peříčka, kousky rouna, proužky kůže a kožešiny, na tapiserie pak lýko, listy různých travin, rákosu nebo kukuřice, usušené květiny, celulózu, slámu, šišky, papír, také drátky z různých kovů. Literatura uvádí i možnost použití skleněných, azbestových a minerálních vláken, to ale pro ruční tkaní nedoporučuji.

Pro vzhled budoucí tkaniny je důležitý zákrut příze. Když na osnovu i útek použijeme přízi se stejným zákrutem, na tkanině lépe vyniknou plastické vzory, ale je na omak tvrdší. Jestliže použijeme na osnovu a na útek přízi s různými zákruty, výsledná tkanina je jemnější a rovnější.

 

Kam pokračovat ?

Tkaní na tkalcovském stavu

Tkaní na kolíkovém stávku

Další techniky tkaní

 

 

 

 

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro