Drobečková navigace

E-shop > Tipy, návody > Rejstřík pojmů > Tkalcovský stav

Tkalcovský stav a jeho příslušenství

Tkalcovský stav

Můj horizontální tkalcovský stav firmy Ashford je na rozdíl od většiny tkalcovských stavů skládací, takže je možné ho složit a nezabere mnoho místa. Je možné ho umístit na stole, v tom případě zvedání listů ovládáme ručně pákami, nebo na stojanu, pak můžeme ovládat zvedání listů pomocí nožních pedálů, tkaní se tím usnadní a zrychlí. K pedálům se přivazují listy podle rozkresu úvazu, k jednomu pedálu je možné uvázat i více listů.

 

Paprsek, listy a nitěnky

 

Nedílnou součástí stavu je paprsek, což jsou u mého stavu dvě souběžné kovové tyčky které jsou spolu spojeny ocelovými pásky, mezi nimiž procházejí osnovní nitě. Vzdálenost mezi pásky je dána hodnotou DPI nebo EPI. Číslo DPI 10 říká, že na 10 cm délky paprsku je možné protáhnout samostatnými otvory 40 osnovních nití, nejhustší paprsek s DPI 16 udává, že na 10 cm je možné protáhnout dokonce 64 nití. Není ale třeba si opatřovat velké množství paprsků – když použiji paprsek s DPI 10 a budu protahovat osnovní nit každým druhým otvorem, mám fakticky paprsek s DPI 5, pokud ovšem není osnovní nit moc silná a projde otvorem.

 

Dále má tkalcovský stav listy a nitěnky. Listy jsou rámy, na kterých jsou zavěšeny nitěnky, kterými procházejí osnovní nitě. Při zvednutí jednoho listu se zvednou osnovní nitě, které jsou do nitěnek zavedeny a oproti ostatním nitím zavedeným do listu v klidovém stavu vytvoří mezeru, tzv. prošlup, kterým se protahuje tkací jehla s útkovou nití. Počet nitěnek by měl být rovný počtu otvorů v paprsku, abychom mohli použít celou šíři stavu. Je-li tedy v paprsku s DPI 10 u čtyřlistového stavu 80 cm širokého celkem 320 otvorů, použijeme 80 nitěnek na každý list, pokud budeme tkát jednoduchý vzor. Budeme-li tkát vzor, při kterém jednotlivé listy využijeme nestejnoměrně, je třeba odhadnout, kolik nitěnek bude třeba na jednotlivém listu a tomu uzpůsobit jejich počet.

 

U pevného stavu rigid heddle je pouze jeden pevný list, který má místo nitěnek pevné příčky, ve kterých je otvor pro osnovní nit a který současně plní funkci paprsku.

 

Osnovní, zbožový a přídavný osnovní válec

 

Součástí stavu je dále osnovní válec, na který se navíjí osnova, to je ten vzdálenější od sedícího tkalce, a zbožový válec, na který se navíjí utkaná tkanina, to je ten bližší. K oběma jsou přivázány tyčky, ke kterým se teprve přivazují osnovní nitě, bývají dřevěné nebo kovové. Po utkání části tkaniny se zmenší prošlup a je třeba osnovu posunout. Osnovní válec postranním kolečkem se západkou uvolníme, tkaninu navineme na zbožový válec a osnovní válec znovu zajistíme tak, aby byla osnova napnutá.

 

Dobrou pomůckou je přídavný osnovní válec, který se dává na stav za osnovní válec. Na osnovní válec se navíjí základní osnova, jestliže jsou všechny osnovní nitě ze stejně pružného materiálu, nebývají při tkaní problémy. V některých případech ale potřebujeme použít do osnovních nití různě pružný materiál /např. vlnu v kombinaci s bavlnou, syntetické materiály, mohér, kovové drátky apod./. Pokud některý pruží více než jiný, je obtížné osnovu stejnoměrně napnout a to může při tkaní dělat problémy. Proto navineme na přídavný válec problémovou přízi, a protože se přídavný válec navíjí samostatně, můžeme snáze dosáhnout stejnoměrného napětí. Další výhodou přídavného válce je to, že pokud máme připravenou delší osnovu na více výrobků a u některého chceme modifikovat osnovu, můžeme na přídavný válec navinout další osnovní nitě a nitě z obou válců pak zkombinovat.

 

Snovací rám

 

Pro přípravu osnovy potřebujete navinout budoucí osnovu. Pokud připravujete kratší a užší osnovu, postačí pro její přípravu snovací kolik - originál od výrobců může levněji nahradit malá svěrka s tyčkou. Protože osnovu připravujeme tak, že se s přízí pohybujeme mezi snovacím kolíkem a stavem, /jedna tkadlena trefně označila osobu takovou činnost vykonávající jako „tkalcovskou běhnu“/, není kolík pro přípravu delší osnovy vhodný, /to neplatí pokud máte prostorný byt a fandíte pohybu/. Když jsem za pomoci snovacího kolíku připravovala osnovu sestávající ze 100 osnovních nití 8 metrů dlouhou, manžel, který mi dělal „běhnu“, komentoval svoji činnost slovy, že si sousedé musí myslet, že si hraje na orloj, protože se při jedné cestě od stavu ke kolíku postupně objevil ve třech oknech a na zpáteční cestě znovu, a to celkem padesátkrát. Protože měl z opakovaní podobné trasy hrůzu, vyrobil mi snovací rám, který plně vyhovuje mým potřebám a lze na něm připravit osnovu pro všechny mé záměry. Výrobní náklady ve srovnání s cenou od výrobců byly zlomkové /110,- Kč za dvoje dřevěné hrábě a dvě spojovací tyčky/. Pro navinutí osnovy se používá ještě otočné snovadlo, to je zřejmě určené na dlouhé osnovy, zkušenosti s ním nemám, u jednotlivých výrobců se jeho tvar liší.

 

Tkací jehly a háčky

 

Pro vlastní tkaní je zapotřebí ještě tkací jehla, na kterou se navíjí útková nit. Od různých výrobců bývají různě dlouhé a široké, je možné si je nechat vyrobit z hlazeného dřeva. Je dobré mít jich na výběr několik v různý délkách i šířkách. Při tkaní je nejpohodlnější použít jehlu stejně dlouhou jako je šíře tkaniny nebo nepatrně kratší. Na obrázku je v horní části jehla kterou mi vyrobil manžel, pod tím jsou dvě jehly od výrobce, bohužel obě pouze 60 cm dlouhé, takže na můj 80 cm široký stav v některých případech nevhodné.

 

Pro tkaní tkanin je také možné místo jehly použít cívkový člunek, k němu patří papírové cívky a navíječka cívek. Tkaní s člunkem je zřejmě určeno pro tenké nitě, aby se na cívku vešlo dost příze, a bude asi rychlejší, sama s ním zatím zkušenosti nemám.

 

Háčky jsou určené jednak na protahování osnovních nití skrze paprsek při zavádění osnovy a pro protahování osnovních nití skrze nitěnku a paprsek při zavádění osnovy. Na obrázku je jako první zleva háček pro protahování osnovních nití skrze paprsek, tvarově vyhovuje, bohužel je příliš měkký a při práci se deformuje. Druhý zleva je háček pro zavádění osnovy do nitěnek a paprsku, je příliš krátký, takže je třeba napřed protáhnout nit nitěnkou a pak znovu paprskem, navíc výřez pro zachycení příze je malý a pro silnější přízi nevyhovující. Třetí zleva je háček, který mi vyrobil manžel z použité pilky na železo, je jím možné provléci libovolně silnou přízi současně nitěnkou i paprskem. Hřeben který dcera vyřadila je ideální pro pročesání osnovních vláken na napnuté osnově, která se do sebe zachytila, štěteček ze šicího stroje slouží k odstranění vláken po tkaní v paprsku a nitěnkách.

Zpět na tkaní

 

 

 

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro