Drobečková navigace

E-shop > O vláknech > Syntetická vlákna

V nejrůznějších textilních technikách najdou využití vlákna různého původu. Dají se rozdělit do tří základní skupin -  vlákna živočišná, rostlinná, nerostná a kovová a syntetická – tedy v přírodě se nevyskytující a vyrobená člověkem. Pokud známe základní vlastnosti jednotlivých vláken, můžeme je využít pro svoji práci a dosáhnout tak optimálního výsledku hotového díla.

 

Syntetická vlákna

Uměle vytvořená vlákna pocházejí jak z rostlinných tak živočišných zdrojů, sem patří např. mléčný protein, vlákno uměle vyrobené z mléka, ale také z kovů, nerostů a ropy. Z řady rostlin nebo přímo z buněk dřeva (celulózy) pocházejí vlákna, která se často prodávají pod různými obchodními názvy - soya silk, tencel, lyocell, rayon, mořské řasy, ingeo, viskóza. Podle zpracování mají tato vlákna různou sílu a lesk, obecně jsou velmi odolná, pevná a obvykle se dobře barví.

Pro předení se tato vlákna často míchají s přírodními materiály a dosahuje se tak efektu, kdy při barvení každá složka česance reaguje s barvou odlišně. Např. barva na živočišné vlákno obarví vlnu, ale syntetické nopky v přízi zůstanou v původních barvách. Takto míchané česance vytvářejí často velmi pěkné a zajímavé tvídové efekty.

 

Polyakryl/Akryl

Je to syntetické vlákno, které má texturu jako vlna, neplstí, nesráží se a snadno se pere. Snadno se žehlí, ale je citlivý na vysoké teploty.

 

Polyamid

Vlákno s vysokou odolností vůči trhání a odření, snadno tvarovatelné, je velmi trvanlivé a snadno vypratelné, není ale příliš odolné vůči vysokým teplotám.

 

Polyester

Oproti předchozím je odolný vůči vysokým teplotám, nemačká se a dobře se udržuje v čistotě.

 

Další umělá vlákna

Patří sem PE, PES, viskóza, umělé hedvábí, silon, kevlar.

 

Kovová vlákna

Jsou to drátky ze zlata, stříbra, mědi a dalších kovů.

 

Nerostná vlákna

Uvádím je jen pro úplnost, protože v textilních technikách využití nemají. Jde především o azbest, minerální vlákna, skleněná vlákna.

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro