Drobečková navigace

E-shop > O vláknech > Rostlinná vlákna

V nejrůznějších textilních technikách najdou využití vlákna různého původu. Dají se rozdělit do tří základní skupin -  vlákna živočišná, rostlinná, nerostná a kovová a syntetická – tedy v přírodě se nevyskytující a vyrobená člověkem. Pokud známe základní vlastnosti jednotlivých vláken, můžeme je využít pro svoji práci a dosáhnout tak optimálního výsledku hotového díla.

 

Vlákna rostlinného původu

V rostlinné říši existuje mnoho rostlin, které se dají v textilních technikách využít, ať jsou to již vlákna z lodyh, semen, plodů, listů nebo i dřevnatých částí. Zatímco živočišná vlákna hřejí a izolují, rostlinná vlákna jako len, konopí a ramie jsou vzdušné a chladí.

 

Len

Vlákno se získává ze stonku lnu setého, /linum usitatissimum/  prastaré textilní rostliny, používané již 7 tisíc let před naším letopočtem. Je dlouhé 60-80 cm, má plavou barvu, dobře se bělí, hůře se barví. Vlákno má 5 vrstev, druhá pod kůrou je lýko, z něhož se získávají vlákna. Hrubší svrchní vlákna označovaná jako koudel se používají na výrobu hrubších přízí a provazů, kůra stonku je odpad, pazdeří.

Z rostliny se získává, přesně jako ve filmu o Krtečkovi, máčením, lámáním a česáním. Máčením se stonky lnu zbaví lněného klihu, potom se stonky lámou na dřevěné trdlici, čímž se uvolní dřevnaté zbytky stonku, uvolněné zbytky stonku se odstraní třepačkou, poslední dřevité zbytky se z vlákna vyčešou vochlí.

Čistý a bělený len je pevnější než bavlna nebo vlna a příjemně chladí, tkanina je pružná a pevná.

 

Kopřiva dvoudomá

Vlákno z kopřivy /Urtica dioica/ není v současnosti běžným textilním vláknem, před sto lety se však používalo poměrně často. V současnosti se v Evropě snaží kopřivu rehabilitovat a najít optimální druh rostliny pro textilní průmysl, protože kopřivové vlákno má vynikající vlastnosti - vlákna jsou jemná, téměř bílá, dobře sají vodu a snadno se barví. Při zpracování je nutné odstranit pazdeří, jinak je tkanina je hrubá a kouše.

 

Ramie bělostná

Podobně jako evropská kopřiva se využívá čínský druh kopřivy /Boehmeria nivea/, která poskytuje vlákno známé pod označením ramie. Stejně jako naše kopřiva jsou vlákna ramie jemná a světlá, dobře sají vodu a snadno se barví, navíc kvalitní pevné vlákno je dlouhé až 3 metry, takže se musí zkracovat. Používá se pro předení, tkaní ale i k výrobě papíru.

 

Bavlna

Bavlna /Gossypium/ je nejrozšířenější z přírodních materiálů pro výrobu přízí, získává se z plodů keře bavlníku, existuje jich více druhů, od rostlinného až po stromový. Semena jsou opatřená chmýřím, které při jejich dozrání a puknutí tobolky vytváří charakteristický chomáč. Bavlna se prodává v řadě přírodních odstínů od bílé až po rezavě načervenalou a také v různé kvalitě. Její předení vyžaduje více cviku, protože vlákno není pružné a navíc je hodně krátké, proto se pro ruční předení často míchá s jinými materiály.

Bavlna dobře saje vodu a hřeje.

 

Konopí seté

Konopí /Cannabis sativa/ je vzdušné, chladí, vlákno je až 5 metrů dlouhé, pružné a odolné proti hnilobě, proto je vhodné například na koberce.

 

Kapok

Vlákno kapoku /Ceiba pentandra/ je velmi jemné, proto je nutné ho spřádat s bavlnou nebo jinými vlákny, aby se zvětšila jeho pevnost.

 

Ananasovník

Ananasovník chocholatý /Ananas comosus/ poskytuje kvalitní vlákna, často používaná ve směsi s jinými, vyrábí se z něho příze na šití a tkají látky

 

Další rostlinná vlákna

Mezi méně obvyklá častá rostlinná vlákna patří bambus, banánovník textilní /Musa textilia/ známý také jako abaka, juta, která se používá na hrubší tkaniny a provazy, kokosové vlákno, sisál, rákosí, kukuřice, traviny, bambus, sláma, lýko, agáve, halfa, yucca.

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro