Drobečková navigace

E-shop > Tipy, návody > Rejstřík pojmů > Postup ve speciálních případech

Postup ve speciálních případech

Tkaní na míru

Tím se rozumí odhodlání utkat tkaninu určité šíře a délky. Při tkaní na míru je vždy nutné počítat se zmenšením tkaniny /setkávkou/ asi o10 % na délku i šířku. Této skutečnosti musíme přizpůsobit výpočet spotřeby a také navíjení osnovy.

Jestliže jsme si navinuli osnovu pro čtyři kousky prostírání, přičemž každý bude mít osnovní nit dlouhou 20 cm, není zpravidla problém během tkaní odměřit přímo na stavu, jak dlouhý kus jsme už utkali a kolik  nás ještě čeká. Problém nastává, když máme osnovu propočítanou na dvě šály po 150 cm. Jak poznat, že jsme již utkali 150 cm a je na čase vynechat místo pro třásně a začít druhou šálu, aniž bychom neustále odvíjeli a navíjeli zbožový válec a měřili kolik už je utkáno ? Já jsem experimentovala nejprve s centimetrem, pak s proužkem tenké látky, který jsem se pokoušela navíjet společně s utkanou tkaninou nebo vedle ní na zbožový válec, ale nefungovalo to a navíc to vytvářelonestejnoměrné napětí osnovních nití.

Nakonec jsem si udělala vlastní měřidlo - vzala jsem dva metry silnější bílé bavlněné háčkovací příze zn. Sněhurka, několik centimetrů od kraje jsem udělala uzlík a od něho jsem každých dvacet centimetrů příze obarvila fixem jinou barvou, po metru jsem opakovala pořadí barev. Pozor, příze použitá jako p¨měřidlo nesmí pružit. Když utkám asi 20 cm, zachytím na pravém okraji tkaniny měřidlo za ohyb útkové niti a upravím tak, aby uzlík, tedy počátek měřidla, byl na začátku tkaniny. Zhruba každých 20 cm přidržím měřidlo ke krajní osnovní niti a obtočím útkovou nit kolem krajní osnovní nitě společně  s měřidlem, útek tak měřidlo přidržuje. Barva na měřidle mi dává přehled o tom, kolik mám utkáno a kolik ještě zbývá, nit jde vedle tkaniny a nepřekáží při navíjení na zbožový válec a po sejmutí tkaniny ze stavu se dá snadno vyvléknout. Je také možné předem odměřit délku měřící niti podle plánované délky budoucího výrobku a tkát dokud nedojde měřidlo.

Jiná možnost je vždy po utkání stanovené vzdálenosti zatkat kousek barevné nitky do okraje útku tak, aby šla nitka později snadno vytáhnout, zjistila jsem ale, že je po vytažení nitek vidět v útku mezera a navíc se na zbožovém válci ze strany obtížně kontroluje počet zatkaných nitek.

 

Tkaní s použitím různých materiálů nebo více barev

 

Tkaní více jehlami používáme při tkaní více barvami nebo materiály současně. U tkaní je jedno, zda jde jehla zprava doleva třikrát za sebou nebo se pravidelně střídá směr zprava a zleva, takže je možné si s barvami v útku pohrávat bez omezení

 

 • pokud se barvy nebo materiály střídají na okraji, nevzniká při střídání barev větší problém, je třeba pouze ohlídat, aby nit kterou použijeme po delší době byla po straně dostatečně volná a nestahovala na okraji tkaninu, po sejmutí tkaniny ze stavu je na závěr třeba všechny volné nitě zapošít nebo zatáhnout

 • pokud měníme uprostřed tkaniny vzor a musíme měnit barvu nebo materiál útkové niti, je třeba nutné spojit techniku normálního tkaní s technikou tkaní tapisérií. Je nutné odlišné útkové příze vždy propojit zkřížením, aby mezi osnovními nitěmi nevznikaly díry

 • pokud umíte tkát na karetkách /destičkách/, můžete vyzkoušet utkat okraje tkaniny na karetkách současně s tkaním základní tkaniny. Krajní osnovní nitě navlékněte na destičky a protahujte útkovou nit současně prošlupem destiček i základní tkaniny. Sama jsem to nezkoušela, ale viděla jsem odkaz je anglických stránkách. Domnívám se, že k tomu bude třeba přídavná osnova, protože bude odlišné napětí osnovy v destičkách a v základní tkanině. Pokud to vyzkoušíte a budete mít chuť se podělit o zkušenosti, ráda zkušenosti uveřejním.

 

Tkaní zrcadlového vzoru

 

Tím je myšlena situace, kdy chceme střídat vzory nebo barvy tak, abychom mohli určitou sekvenci opakovat ve stejném /1-2-3-1-2-3/ nebo v opačném pořadí /1-2-3-2-1/. Řešením může být lepící páska s hrubým povrchem, kterou během tkaní lepíme na okraj tkaniny, /mohla by fungovat i vykrývací páska, která se používá při malování místností pro zajištění rovného okraje/, na kterou si průběžně poznamenáváme přechod změny vazby /např. 4x plátno, 20x kepr/, změnu barvy nebo materiálu útku /10x žlutá, 20x modrá/. U silnějších pruhů barvy zakreslujeme na pás pouze vzdáleností v cm.

 

Poté, co utkáme požadovanou sekvenci, pásku opatrně odlepíme a začátek záznamů na pásce nalepíme na místo, kde má začít další sekvence, máme tak k dispozici nápovědu jak postupovat.

 

Jestliže tkáme u kratších výrobků zrcadlový vzor, který se od poloviny opakuje v opačném pořadí, je možné v polovině opatrně odvinout zbožový válec, lepenku sundat, otočit o 180O a máme připravenou nápovědu pro druhou polovinu tkaní.

 

Tkaní metráže dvojité šíře a trubicové tkaniny

 

Máme-li k dispozici alespoň čtyřlistový stav, můžeme podle speciálního postupu zvedání listů a vedení útku utkat tkaninu spojenou do trubice nebo tkaninu, která může mít až dvojnásobnou šíři než je šíře stavu. V obou případech bude výsledná osnova při použití paprsku např. s DPI 10 poloviční, tedy jako bychom použili pro tkaninu paprsek s DPI 5. Tkáme totiž jednu polovinu tkaniny jakoby na jednom dvoulistovém stavu a druhou polovinu tkaniny na druhém současně.

 

Trubicová tkanina

 

 • útek přitloukáme volně, zvýšenou pozornost věnujeme okrajům, aby nebyla v místě ohybu tkanina řidší nebo hustší
 • pokud chceme dosáhnout toho, aby byla barva na obou stranách tkaniny odlišná, střídáme při tkaní barvy útku 12121212   /1-označení první barvy, 2 označení druhé barvy/

 

„Prošívaná“ tkanina

 

 • znalost tkaní trubicové tkaniny můžeme využít také pro utkání „prošívané“ tkaniny
 • začneme několik řad klasicky plátnovou vazbou, pak utkáme kus trubicově, vyplníme ho chomáči rouna a uzavřeme dvěma řadami plátnové vazby, vzniknou tak vypolstrované uzavřené dutiny

 

Dvojitá šíře tkaniny

 

 • přitloukáme volně, zvýšenou pozornost je třeba věnovat okrajům, protože jsou méně pevné vzhledem k k řidší osnově
 • pro dosažení odlišné barvy u  jedné poloviny tkaniny střídáme barvy útku způsobem 11221122

 

Tkaní dvojité tkaniny

 

Dvojitou tkaninu tkáme podobným způsobem jako trubicovou, uvnitř však nevzniká dutina, ale jednotlivé strany se vzájemně propojí v silnější tkaninu. To lze využít u vícelistových stavů pro takové vzorování tkaniny, kdy bude na lícové a rubové straně  odlišný vzor nebo barva.

 

Tkaní koberce

 

Protože je životnost ručně utkaného koberce závislé především na pevnosti osnovy, volíme pro osnovu silnější bavlněnou nebo lněnou přízi, nejlépe seskanou z více pramenů. Osnova by měla být řidší, protože útek bude silný a musí se mezi osnovní nitě vejít.

 

Pro útek můžeme použít silnou nebo i vícenásobnou přízi, je možné takto spotřebovat přízi nekvalitní, páranou nebo zbytky různých přízí, /koberečky na fotografii jsem tkala útkem skládajícím se z pěti nití, když došla některá nit, připojila jsem další/. Můžeme také použít nastřihané proužky látek, nelze ale kombinovat pružný úplet s nepružnou tkaninou. U proužků látek napojujeme konce útku tak, že tkaninu sestřihneme šikmo, obě zešikmené části k sobě přiložíme do prošlupu a paprskem přitlučeme.

 

Tkaní "rouna"

 

Pokud chceme vyrobit přehoz nebo koberec, který bude mít vzhled kožešiny, postupujeme takto:

 

 • osnovu připravíme z pevnější příze, možno i z provazu, osnovu zavedeme na hladký návod na plátno, pro útek volíme stejný materiál

 • utkáme 5 řad útkovým materiálem

 • další řadu vyvazujeme perským uzlem kousky ovčího rouna dlouhé cca 6- 8 cm

 • uděláme znovu několik řad útkovým materiálem, nutno vyzkoušet kolik řad je možno utkat, aby rouno jeěště zakrylo podklad

 • předchozí dva kroky opakujeme a končíme 5 řadami plátnové vazby

 

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

 • Koruna česká
 • Euro