Drobečková navigace

E-shop > Plstění > Plstění zamokra

Plstění mokrou cestou 

Je to metoda plstění, která využívá zajímavé vlastnosti některých živočišných vláken, která navlhčená při mechanickém namáhání (tření) a/nebo prudkých změnách teploty tzv. plstí. Vlákna se přitom pevně propletou a z velkého načechraného chomáčku se stane malá hutná placka.


     

Květinové brože ušité z plsti

Téměř v každé rodině najdeme příběh překrásného svetru, který omylem zabloudil do pračky a vyšel z ní proměněný v plstěné brnění pro dětského medvídka. Zatímco ve středověku bylo téhle vlastnosti hojně využíváno pro výrobu plsti, ať už na klobouky, plstěné boty nebo jiné výrobky, které měly odolávat počasí i námaze, v současnosti se plstění vlny považuje za nevýhodu pro její využití pro ruční pletení. Po dlouhá desetiletí vymýšleli výrobci vlněných přízí, jak přírodu obejít a nakonec se jim to také podařilo. Příze v tzv. superwash úpravě už neplstí, dají se prát s ostatními výrobky a nic se jim přitom nestane. Superwash ponožkové příze se staly obrovským hitem.

Jenže...skoro nepozorovaně a poměrně nedávno se stalo hitem také plstění. Jako řada módních vln, i tahle vznikla v Americe a rychle se rozšířila do celého světa. Objevily se desítky anglicky psaných publikací s návody a nápady, plstěné tašky jsou prakticky povinností pro ty, kdo chtějí být "in" a výrobci přízí se spěšně vracejí ke starým postupům a uvádějí na trh novinky s výrazným nápisem bez superwash úpravy. Plstění je totiž skutečně metoda, která umožňuje dát ručnímu tvoření nový rozměr. Mnohdy doslova, protože plstění je jako dělané pro plastickou, trojrozměrnou tvorbu.

Plstění do plochy

Touto metodou vyrobíme plát plsti, který buď použijeme sám o sobě jako obrázek, dečku, podložku, květinu a podobně, nebo jej použijeme jako výchozí materiál pro ušití např. kabelky nebo oblečení. Základní postup je podobný, pokud budete mít zájem o návod na určitý výrobek, zkuste hledat v části Tipy, návody, nápady.

            

Obrázek-nášivka                                             Šála

Jako výchozí materiál použijeme rouno. Pokud bude konečný výrobek určený pro dotyk s tělem, zvažte, jakou kvalitu rouna použijete, levnější rouno bývá také hrubší a může ve výsledku tzv. kousat, na druhé straně je zbytečné použít jemné, ale dražší rouno např. na kobereček. Více o jednotlivých vláknech najdete v části O vláknech.

Na bambusovou rohož (k dostání jako roleta nebo prostírání, nekupujte však barvené, barva by vám pustila do výrobku) rozprostřeme potravinářskou folii a na ní pokládáme rouno v tenké vrstvě vodorovně, pak svisle a nakonec šikmo, nakonec doplníme barevné efekty. Někdo nedá dopustit na bublinkovou folii a rohož nepoužívá, já jsem jí ale na chuť nepřišla. Můžete si také ušetřit práci s pokládáním rouna a použít tzv. prefelt, což je strojově připravená metráž rouna ve stejnoměrné vrstvě. V našem e-shopu jí prodáváme pod označením folie Jago a Jago plus. Jago plus je silnější a hodí se jako základ pro další vrstvení folie nebo rouna. Jago základní je vhodná na vytváření vzorů, pro  jemné výrobky jako brože, květiny, nebo nunofelting. Obě jsou dostatečně pevné, aby z nich bylo možné vystřihnout požadovaný motiv.

Na připravený základ položíme silonovou záclonu nebo tyl a důkladně rouno navlhčíme, dobrým pomocníkem přitom je rozprašovač nebo kropítko. Poté celou plochu namydlíme nejlépe olivovým mýdlem, prodává se také pod názvem "marseilleské mýdlo". Pak záclonu odstraníme a pevně rohož zavineme, necháme vytéci přebytečnou vodu.

kladení rouna máčení prefeltu válení rohože

           pokládání rouna                          vlhčení a mydlení prefeltu                        válení rohože

Teď je čas na práci svalů. Zavinutou rohož si dáme na ručník nebo koupelnovou podložku, aby nám neklouzala po stole a válíme za současného tlaku na rohož. Průměrně silná plst potřebuje minimálně 400 až 500 pohybů dopředu a dozadu. Občas rohož rozvineme a přesvědčíme se, zda někde nevznikl nežádoucí přehyb nebo posun rouna a ještě vše upravíme. Asi po každém stém válení výrobek pootočíme o 60 stupňů, aby se zaplstil stejnoměrně ve všech směrech. Válení je možné také proložit tím, že výrobek přendáme na mísu a na dvě minuty prohřejeme v mikrovlnce na plný výkon, vyndáme a znovu rozprostřeme na rohož, svineme a válíme. Práci si můžeme také usnadnit tím, že výrobek dáme do pračky a vypereme nebo vyvaříme, doporučuji ale tento postup napřed vyzkoušet, každá pračka se chová jinak a obtížně se odhaduje míra zaplstění, kte kterému dojde.

Jestli je výrobek dostatečně zaplstěný poznáme podle toho že uchopíme špičkami prstů povrch plsti, pokud se zvedne jen několik vláken, je plstění u konce, pokud se zvedne celá vrstva vláken, málo jsme při válení tlačili a musíme pokračovat v plstění.

Nakonec plst vymácháme ve vlažné vodě do které jsme přidali lžičku octa, dotvarujeme opatrným povytažením do požadovaného tvaru, dáme sušit a nakonec vyžehlíme nejlépe napařovací žehličkou.

 

       Polotovar pro kabelku                                   Nášivka                                       Kryt na konvici

 

Plstění 3D tedy prostorové

Jednoduché prostorové útvary, jako jsou kuličky, oválky a válečky plstíme v ruce. Říkám tomuto způsobu "akce čisté ruce" a je ideální se do toho pustit poté, co jste si zničili ruce pletím nebo loupáním ořechů, a pokud použijete na plstění olivové mýdlo, budete mít potom ruce jako od kosmetičky.

Utrhneme si (doopravdy utrhneme, nikoli ustříhneme) potřebné množství rouna a smotáme ho do požadovaného tvaru, namočíme do teplé vody a necháme nasáknout, dáváme pozor, aby se nám tvar nezdeformoval. Pak válíme v namydlených rukách napřed zlehka, až zpevní, tak zvýšíme tlak rukou, občas můžeme vymáčknout nadbytečnou vodu. Urychlit plstění můžeme tím, že výrobek dáme na chvíli do vařící vody a pak hned do ledové.        Kuličky       Kroužky Oválky

Pro 3D plstění jako jsou pouzdra, kabelky, klobouky, boty apod.  používáme různé formy, které nám jednak oddělí jednotlivé vrstvy rouna, aby do sebe nezaplstily, jednak dávají výrobku konečný tvar, pokud jde o samotný proces plstění, tak se moc od předchozího způsobu neliší.

                                                        Formy na plstění bot a klobouku.

Plstění pleteniny

Je nejjednodušší metodou, pro kterou nejsou třeba žádné speciální nástroje a pomůcky, kromě příze bez superwash úpravy :-) Upleteme výrobek, který chceme plstit (např. tašku) podstatě volněji (cca o 3 čísla jehlic) a asi o 1/3 větší, než pokud bychom plstění neplánovali. Výrobek sešijeme a upravíme do výsledného tvaru. Poté ho vložíme do starého povlaku od polštáře a spolu se starými džínami nebo něčím podobným, co zajistí intenzivnější tření, vložíme do pračky.

Pračku zapneme na ten nejdrastičtější program, který máme v nabídce - praní s vyvářkou je ideální - a necháme proběhnout celý prací cyklus. Pokud si přece jen nejsme jistí nebo chceme v průběhu praní ověřit, jak moc už se nám budoucí výrobek zmenšil, můžeme prací cyklus přerušit a podívat se (pokud nám to pračka umožňuje).

Vlhký, zplstěný předmět vyndáme z pračky, vyrovnáme do požadovaného tvaru (v případě tašky je vhodné ji např. navléknout na krabici stejné velikosti a tvaru, jako má být taška a necháme zcela uschnout. Hotovo. Do tašky můžeme, ale nutně nemusíme, všít podšívku, případně vložit podlážku.

Na obrázcích dole je vidět jak se zaplstěním úplet zmenší. Pletla jsem na jehlicích č.5, okraj je obháčkovaný stejně velkým háčkem. Při zaplstění v pračce na "třicítku" se úplet zmenšil o deset procent, při praní na "šedesátku" o dvacet procent, poměry stran zůstaly téměř zachovány. Vše je foceno mokré, takže když jsem dala výslednou plst sušit, šla ještě vytažením nepatrně zvětšit.

  
Taštička vlevo před plstěním, uprostřed po praní v pračce při 40o C a vpravo při 60o C.

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro