Drobečková navigace

E-shop > Plstění > Plstění jehlou

Plstění jehlou, tzv. suché plstění

Při plstění jehlou dochází k vzájemnému proplétání vláken, která se tím spojují a stávají se stále kompaktnější. Pro toto plstění je možné použít prakticky každé vlákno, pokud vybereme vhodnou plstící jehlu, tedy nejen živočišná vlákna, ale i rostlinná. Obchod již nabízí elektrické plstící stroje, podobné šicímu stroji, které plstění jehlou urychlí, jsou vhodné hlavně na plstění do plochy.

 

Jehly triangular, vlevo nejjemnější č.40, vpravo nejsilnější č. 19. Na dalším obrázku detail špičky.

Jehly pro plstění bývají nejčastěji v průřezu trojúhelníkové, tzv. triangular, na hranách jsou zářezy, do kterých se dostávají při plstění vlákna a pohybem jehly nahoru a dolů se vzájemně proplétají. Dalším typem jsou jehly na průřezu čtvercové, tzv. star, mají tedy o jednu stranu se zářezy více a plstění s nimi je rychlejší. Specialitou jsou tzv. korunkové jehly, ty jsou na průřezu kulaté a zářezy jsou pouze na hrotu, pro běžné plstění se nehodí, ale jsou výbornou pomůckou pro zapíchávání vláken do jednoho místa, např. vlásků při výrobě panenek.

Triangular jehly se dodávají v několika velikostech, od nejhrubší vhodnou pro plstění silných vláken přes silné, které využijeme na základní tvarování výrobku, přes střední, které jsou víceméně univerzální až po jemné, ideální pro vykreslení jemných detailů a dokončovací práce. Star jehly se dodávají ve dvou velikostech, korunkové jehly jen v jedné. 

Čím je jehla jemnější, tím více je zranitelná, je tedy třeba plstit tak, abychom jí nezlomili. Rouno si vytvarujeme rukou a položíme na kus molitanu, např. mycí houbu.  S jehlou pracujeme pozorně, pícháme kolmo a nepáčíme jehlou do stran. Pokud jehla narazí na tvrdý podklad nebo na kostru většího výrobku, snadno se zlomí. Dáváme také pozor, abychom se nepíchli, jehly jsou velmi ostré a píchnutí dost bolí.

Malé objekty jako jsou kuličky, brože a další plstíme jehlou přímo. Záleží na vás, jak pevný chcete výsledný výrobek mít, od lehkého zaplstění jako v případě ptáčka až po pevnou a kompaktní kostku.

 

Pro větší objekty si připravíme jednotlivé části plstěním zamokra a ty pak jehlou spojíme, můžeme také využít drátky jako kostru, ideální jsou čističe dýmek, na které se rouno dobře navíjí. Pejsek na dolním obrázku byl vytvořen ze sedmi částí uplstěných zamokra, čtyři tlapičky, tělo, hlava a ocásek, ostatní bylo plstěno a spojeno jehlou.

 

 

Plstění s formou

Můžeme také plstit ve formě. Tady nám dobře poslouží vykrajovátka na vánoční pečivo. Do formičky dáme rouno a plstíme, až vznikne požadovaný tvar a má žádanou výšku, ten pak ještě upravíme nůžkami. Ptáček byl uplstěný do výšky cca 5 mm, k tělu jsem připlstila rouno na křídla a přidala jako nohy čističe dýmek obalené rounem. Sob byl uplstěný ve vykrajovátku tak, že plst byla vysoká cca 2 cm a poté jsem podélně rozstřihla parohy a nohy, takže vznikla figurka, kterou je možné postavit.

Podrobný postup najdete v části Tipy, návody, nápady.

  

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro