Drobečková navigace

E-shop > Plstění > O plstění obecně

Plst a její vlastnosti

Plst, plsť, nebo také z němčiny počeštěný filc označuje dle slovníku spisovného jazyka českého netkanou látku vytvořenou propletením a slisováním vláken (vlasů, chlupů, srsti, vlny ap.). Já se přidržím názvu "plst".

Plst je všestranná, přizpůsobivá a poddajná, je možné ji vyrobit v mnoha barvách a provedení. Je to ušlechtilý materiál, který neškodí životnímu prostředí a je  biologicky odbouratelný. Plstěný výrobek má různé vlastnosti podle toho, jaký druh rouna  a jakou techniku při plstění použijeme. Plst může být ohebná nebo pevná, silná nebo tenká, hrubá nebo hladká a s aplikacemi z dalších textilních vláken nebo i tkanin. Může být v ploše nebo formovaná. Můžeme ji barvit, stříhat, sešívat, vyšívat, zdobit korálky, skládat, dá se přizpůsobit současným trendům

Plst se svojí vysokou hustotou a měkkostí navozuje pocit tepla a jemnosti. Pozoruhodné jsou i její další vlastnosti

  • dokáže absorbovat vlhkost z okolí až do jedné třetiny své váhy, takže může sloužit jako kontrola ovzduší
  • snadno se udržuje a pere, protože na rozdíl od vlny je již zplstěná
  • je antialergická, nepodporuje růst bakterií a její vlákna jsou dlouhá, takže u astmatiků nehrozí  jejich vdechnutí a vznik nežádoucí alergické reakce
  • je dobrou akustickou izolací
  • čistí vzduch tím, že pohlcuje látky znečišťující prostředí a plyny
  • neakumuluje statickou elektřinu a proto nepřitahuje prach
  • nepodporuje hoření, odolává  plamenům

Nejčastěji používáme pro plstění ovčí rouno, k dostání bývá surové rouno, které si musíme nejprve vyprat a učesat, případně nabarvit, nebo je možné koupit už barvené rouno v česancích nebo tzv. prefeltech, u nás je naleznete pod názvem "folie Jago", jsou to pláty rouna upravené do plochy, takže odpadá pokládání rouna.

                                 

barvené a česané rouno                                                                     prefelty Jago plus

Když pomineme výrobu plsti průmyslovým způsobem, tak v současnosti se používají dva hlavní způsoby vytváření plsti. Je to plstění jehlou, které označuji jako "suché plstění" a potom "plstění zamokra".

Při plstění jehlou dochází k vzájemnému proplétání vláken, která se tím spojují a stávají se stále kompaktnější. Pro toto plstění je možné použít prakticky každé vlákno, pokud vybereme vhodnou plstící jehlu, tedy nejen živočišná vlákna, ale i rostlinná. Obchod již nabízí elektrické plstící stroje, podobné šicímu stroji, které plstění jehlou urychlí.

Plstění zamokra využívá vlastnosti živočišných vláken, která se na povrchu otevírají. Plstění probíhá za pomoci mýdla, vody, tlaku a teploty. Během plstění se uvolní šupinky vláken rouna, zaklesnou se do sebe a znemožní se tak návrat do jejich původní délky. Výsledná plst je pak pevná a přitom poddaná. K plstění jsou vhodná jen některá vlákna, existují plemena ovcí, jejichž rouno mokrou cestou neplstí, naopak dobře plstí srst některých psů, angorských králíků, jaka, vačice.

plstění jehlou  plstění zamokra

                                                                               

Kam pokračovat ?

Plstění jehlou

Plstění zamokra

Hedvábné "plstění" silk fusion

 

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro