Drobečková navigace

E-shop > Tipy, návody > Úprava vláken > barvení

Barvení přízí a textilií 

 

Ne vždy jsme spokojeni se stávající barvou rouna, upředené příze nebo výrobku, nebo se nám barva přestala líbit a chceme jí změnit. Při rozhodování čím a jakým způsobem barvit, musíme zohlednit, zda budeme barvit rostlinná nebo živočišná vlákna a jaký odstín a sytost barvy požadujeme. Barvením česanců získáme Intenzivnější barvu než barvením již upředené příze a hotového výrobku. Přírodní barviva dostupná v našem okolí mají bohatou škálu odstínů od žluté a oranžové přes zelenou a hnědou, nezískáme jimi však mnoho jasných intenzivních tónů a ani některé barvy., např. modrou. To nám umožní syntetické barvy, ale zatímco rostlinné barvy dovolují barvení opakovat, popřípadě opravit odstín, u syntetických barev je to obtížné.

 

Barviva

Přírodní barviva

K barvení se používají se kořeny, kůra, pupeny, květy, listy, natě, plody, slupky nejrůznějších rostlin, čerstvé mají vždy větší barvící schopnost než sušené. Rostliny se musí nařezat nebo umlít, máčet, vařit a louhovat. Jako mořidla se používají síran měďnatý /zelená skalice/, která dává tmavší a matné odstíny barev, síran železnatý /modrá skalice/, která dává modrozelené odstíny a síran hlinitodraselný /kamenec/, který barvy projasňuje, používá se s vinným kamenem /vinan antimonilodraselný/. Různé mořidlo dává u stejného přírodního barviva odlišnou barvu, např. u cibulových slupek od skořicové přes šedozelenou k oranžové. Podrobné informace je možné najít na internetu, před několika lety u nás vyšla kniha o barvení pomocí rostlin, kde jsou uveřejněny podrobné návody. Přírodní barvivo je také henna /Lawsonia/, kterou se barví vlasy.

Návody na barvení najdete v odborné literatuře nebo na těchto odkazech :

 http://www.predeni.cz/stranky/barveni.htm

 http://www.chytrepleteni.cz/Barveni_priroda.htm

 http://slovane.cz/?p=269

 http://bacrie.cestovatel.cz/clanek/barveni-textilu-pomoci-rostlin/

 http://diskuse.nachvojnici.cz/viewtopic.php?f=64&t=180

 https://cs.wikipedia.org/wiki/Barvení_textilií_přírodními_barvivy

 http://www.perkunas.cz/remesla/barveni.html

 

Syntetická barviva

Pocházejí od nejrůznějších výrobců a jsou v různých cenových kategoriích. Je třeba vždy zjistit, zda jsou určena pro barvení živočišných nebo rostlinných vláken, pokud bychom to nerespektovali, získali bychom při barvení nevýraznou mdlou barvu. Experimentovat je možné i s barvami, které výrobce neurčil přímo pro barvení textilních vláken, jako jsou potravinářské barvy, inkoust a další.

 

Postup při barvení

Každý výrobce má doporučený postup pro barvení svými barvami, některé kroky jsou stejné u všech výrobců. Je vždy třeba dodržovat bezpečnostní opatření a chránit svoje zdraví i nezávadnost vypouštěných odpadů. Doporučuji používat gumové rukavice, protože některé barvy vydrží na kůži hodně dlouho.

Podrobně jsou obecné postupy při barvení v hrnci neb mikrovlnné troubě za použití syntetických nebo přírodních barev popsány zde :

V HRNCI

 

V MIKROVLNCE

 

ŠTĚTCEM

  

Další možnosti barvení

Barvení osnovy technikou ikat

Tuto techniku jsem zatím nevyzkoušela, tak jen co jsem vyčetla na internetu.

Osnovu je třeba napnout mimo rám, skupinu osnovních nití pevně omotat další nití tak aby se pod ně nedostala barva. Před barvením je třeba namočit osnovu na 20 minut do vody, pak vyždímat. Vlhká osnova se opakovaně namáčí do vroucí barvící lázně po dobu 20 minut, přebytečnou barvu je třeba odstranit otáčením kolíku vloženého na konec osnovy. Vyždímanou osnovu je třeba sušit napnutou.

Suchá ikat osnovní vlákna se navinou na přídavný osnovní válec pro zajištění rovnoměrného tahu. Osnova se zavádí tak, že se střídají ikat vlákna s neobarvenou přízí. Uzlíky na osnově, které zakrývaly při barvení část nitě se odstraňují teprve tehdy, když se blíží k nitěnce a paprsku, v horní části osnovy je třeba je ponechat, aby se příze neposouvala při tkaní a neporušil se vzor. Při tkaní je třeba často kontrolovat, zda se ikat vlákna neposouvají a zda při tkaní vzniká požadovaný motiv

 

Modifikovaný ikat na napnuté osnově

 

Tento postup mě zaujal, ale mám k dispozici jen velmi kusé informace a fotografie. Předpokládám, že jde o malování štětcem

 

Barvení upletu pro tkaní

 

Na  anglicky psaných internetových stránkách jsem četla zmínku o zajímavém způsobu barvení příze určené pro útek. Na pletacím stroji se upletl jednobarevný pruh, který se obarvil tak, že na jednom konci byl odstín barvy nejintenzivnější a postupně barva slábla. Po uschnutí se úplet vypáral, vlna se znovu namočila a nechala napnutá uschnout a takto obarvená se použila při tkaní na útek, barva tkaniny se tak pozvolna měnila, pokud by byly podobně obarvené i osnovní nitě, vznikl by zajímavě zbarvený výrobek.

 

Barvení tkaniny - tkané shibori

 

Na  anglicky psaných internetových stránkách je možné najít další zajímavý postup barvení - tkané shibori. Dokud ho nevyzkouším, tak zatím pouze obrázky.

 

 

 

 

Změna velikosti písma

Snížili jsme ceny jehel na plstění a přidali pár nových druhů!

Fulltextové vyhledávání

Vyhledat v katalogu

Cizí měny

  • Koruna česká
  • Euro